Oorverdovend mooi: Beethoven Festival Zutphen presenteert internationale topmusici

Van 4 tot en met 7 juni vormt de historische Hanzestad Zutphen opnieuw het decor voor het Beethoven Festival Zutphen. Tijdens deze zesde editie staat het oeuvre van Ludwig van Beethoven centraal, omlijst door werken van geestverwante componisten. Het resultaat is een veelzijdig programma waarin monumentale meesterwerken, kamermuziek en verrassende kruisbestuivingen elkaar afwisselen.
Geboren in Zutphen?
Rond Beethoven en Zutphen doet al jaren een hardnekkige legende de ronde: de componist zou geboren zijn in een van de oude panden in de binnenstad. Historisch bewijs ontbreekt, maar de mythe onderstreept wel de bijzondere band die de stad inmiddels met zijn naamgever heeft opgebouwd.

Internationale allure
Programmeur Emile Engel heeft opnieuw een indrukwekkende reeks musici weten samen te brengen: gevestigde internationale namen naast uitzonderlijk jong talent. Concerten vinden plaats op karaktervolle locaties in en rond de binnenstad, waardoor muziek en historische omgeving voortdurend met elkaar in dialoog treden.
Het openingsconcert op vrijdagavond in de Buitensociëteit brengt pianist Thomas Beijer samen met het ensemble La Sorpresa onder leiding van dirigent Guy van Waas. Op het programma staan Beethovens Derde pianoconcert en Joseph Haydns Symfonie nr. 100, de beroemde ‘Militaire’.

Ook de kamermuziek neemt een prominente plaats in binnen het festival. Het Matangi Quartet treedt op met pianiste Cathelijne Maat en mezzosopraan Janneke Schaareman in een programma met werken van Beethoven en Guillaume Lekeu. Ook staan cellist Jeroen den Herder en pianist Jacobus den Herder op het programma met het concert Onder de vleugels van Den Herder.

Nikola Meeuwsen en Enrico Pace
Een van de meest in het oog springende concerten vindt plaats op zaterdag, wanneer pianist Nikola Meeuwsen samen met Enrico Pace een zelden uitgevoerde transcriptie van Beethovens Negende symfonie vertolkt, in de pianobewerking van Franz Liszt. Meeuwsen schreef vorig jaar geschiedenis als eerste Nederlandse winnaar van de prestigieuze Koningin Elisabethwedstrijd voor piano.

Beethoven als inspiratiebron
Het festival profileert zich nadrukkelijk niet uitsluitend als podium voor het traditionele concertpubliek. Vanuit Beethovens gedachtegoed wordt ook aansluiting gezocht bij hedendaagse en maatschappelijke thema’s. Zo is er een aantal vrij toegankelijke pop-upoptredens in de binnenstad en het Waterkwartier. Mike Boddé verzorgt een muzikale lezing over bipolariteit. Daarbij put hij uit eigen ervaring en gaat op zoek naar het antwoord op de vraag of Beethoven ook tekenen van bipolariteit vertoonde.

Nieuw dit jaar is de samenwerking met Balletstudio Rozemarijn, die tweemaal een dansvoorstelling rond Beethoven presenteert. Ook buiten de concertzaal zoekt het festival naar nieuwe vormen van beleving: naast de inmiddels geliefde stadswandelingen met live muziek is er dit jaar een IVN-natuurwandeling met ontbijtconcert door het Noota Saxophone Duo. Voor jong publiek keert bovendien PEERTOF Theater terug met een nieuwe kindervoorstelling.

De afsluiting van het Festival is in handen van jazzpianist Peter Beets en zijn trio. Daarmee onderstreept de festival organisatie nogmaals dat Beethoven niet alleen een historische grootheid is, maar ook een blijvende bron van inspiratie voor uiteenlopende muzikale tradities.

Duo Maat & Den Herder
Meer informatie over het programma en kaarten via de officiële website van het Beethoven Festival.